CV - kreatywne czy tradycyjne?
Tradycja czy kreacja?
Kreatywne CV, na pewno zwróci na nas uwagę rekrutującego bardziej niż klasyczne. Jednak czy zawsze jest ono dobrym rozwiązaniem, gwarantującym nam otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną? Lepiej zastanówmy się kiedy nie wolno przesadzić, a w którym momencie może ponieść nas fantazja?
CV to Twoja reklama!
Pomysł na CV musi być w pełni dopasowany do wymagań określonego stanowiska. Istnieje kilka wyjątków, w których kreatywne CV jest dobrym rozwiązaniem, jednak są to naprawdę sporadyczne przypadki...
Kiedy urozmaicone Curriculum Vitae będzie najbardziej pożądane? Na pewno wtedy, gdy kandydujemy na stanowisko, wymagające od kandydata kreatywności, myślenia poza szablonami czy nawet swego rodzaju ekscentryzmu. Najprościej mówiąc – stanowisko twórcze, np. grafika komputerowego czy dekoratora wnętrz.
W innych przypadkach może ono osiągnąć całkowicie odmienny od zamierzonego efekt, np. CV w bardzo nietypowej formie użyte przy aplikacji na stanowisko urzędnika z pewnością nie będzie dobrym pomysłem.
Norwescy badacze to potwierdzili!
European Journal of Work and Organizational Psychology, jedno z ważniejszych naukowych czasopism opublikowało wyniki badań i wnioski do jakich, dzięki nim doszli norwescy badacze.
Zebrano 90 osób (35 specjalistów od HR oraz 35 studentów), każda otrzymała zestaw z różnymi CV. Zadanie polegało na tym, by wszystkie dokumenty aplikacyjne podzielić na 3 grupy:
- Te, przechodzące do następnego etapu,
- Takie, które mogą się nadać,
- Odrzucone już na wstępie.
Nikt nie wiedział o tym, że wszyscy „potencjalni kandydaci” posiadają po 3 wersje swojego CV – tradycyjne (na białym papierze), kolejne wydrukowane na kolorowych kartkach oraz jedno w niekonwencjonalnej formie, przy czym wszystkie informacje o kandydacie na nich podane były takie same.
Wniosek okazał się nieco zaskakujący, otóż wbrew pozorom, nie kreatywne CV najczęściej zaliczano do pierwszej grupy, lecz to w tradycyjnej wersji.
To doskonały przykład tego, że warto wszystko dokładnie przemyśleć, zanim klikniemy na przycisk „APLIKUJ”.
-
-
DLA KANDYDATA
- Co można zrobić po rozmowie rekrutacyjnej?
- Co powinno zawierać tradycyjne CV?
- CV - kompetencyjne czy chronologiczne?
- CV - kreatywne czy tradycyjne?
- Jaka jest optymalna długość CV?
- Jakie pytania zadawać rekrutowi podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
- Jak prawidłowo napisać maila z odpowiedzią na ofertę pracy?
- Jak rozmawiać o zarobkach?
- Jak zaskoczyć pracodawcę?
- O liście motywacyjnym słów kilka
- Rozmowa kwalifikacyjna - 1 wrażenie
- Trudne pytania rekrutacyjne – jak sobie z nimi radzić?
- DLA PRACODAWCY
-
DLA KANDYDATA
Korzyści z internetowej rekrutacji pracowników:
- dostęp do systemu niezależnie od miejsca w którym się znajdujesz,
- łatwe i szybkie dodawanie ofert,
- dopasowanie kandydatów do wymagań na dane stanowisko,
- zarządzanie aplikacjami w jednym miejscu,
- tworzenie rozbudowanego i wiarygodnego dla pracodawcy profilu kandydata.
Jak działa system rekrutacji E-kandydat
E-Kandydat to innowacyjny system rekrutacji online dla pracodawców i pracowników. Umożliwia proste i kompleksowe zarządzanie całym procesem rekrutacji.
Innowacyjność narzędzia polega na możliwości dopasowania kandydatów do ofert, biorąc pod uwagę ich realne, a nie tylko deklarowane, umiejętności językowe oraz analizując wyniki testów preferencji zawodowych i osobowościowych.