Jak prawidłowo napisać maila z odpowiedzią na ofertę pracy?
Pisanie wiadomości elektronicznej w odpowiedzi na ofertę w sprawie pracy staje się coraz bardziej popularne. Jak jednak zredagować taką odpowiedz by została ona pozytywnie rozpatrzona? Oto kilka bardzo ważnych uwag.
Rada 1: Sprawdź swój adres e-mail
Wiele z nas zakładało swoje adresy e–mail wiele lat temu. Jesteśmy do nich przyzwyczajeni, ale w procesie rekrutacji mogą stanąć nam na drodze w zdobyciu pracy.
Wysyłając swoje CV i list motywacyjny z imponującym doświadczeniem i kwalifikacjami nie dostaniemy pracy, jeśli nasza domena w mailu kończy się na „buziaczek.pl”.
Nasz adres e-mail powinien być profesjonalny. Jeśli takiego nie posiadamy warto założyć nowy adres. Najlepiej by składał się z imienia i nazwiska np.
Rada 2: Czcionka i formatowanie
Pisząc wiadomość w sprawie pracy, lepiej zrezygnować z fantazyjnych czcionek i kolorów. Niech treść będzie w klasycznym kolorze na białym tle i najlepiej w tradycyjnej czcionce – Times New Roman. Samo formatowanie najlepiej ograniczyć do minimum.
Rada 3: Temat i treść wiadomości
Odpowiedź na wiadomość powinna być krótka i zwięzła. Przedsiębiorstwo dostanie setki wiadomości, z czego zazwyczaj zostaną przeglądnięte tylko niektóre. Temat wiadomości powinien być krótki, informujący zaledwie czego dotyczy wiadomość np.: odpowiedź na ofertę nr ….
Sama treść wiadomości powinna na początku zawierać wszystkie najważniejsze informacje, tak by zachęciły do przeczytania oferty do końca. Np. Informatyk z 4-letnim zawodowym doświadczeniem poszukuje pracy w branży. Cały e-mail powinien się składać z maksymalnie 3-4 zdań z wykorzystanymi słowami kluczami.
Używaj jak najwięcej słów kluczy. Są to wyrażenia używane już w ofercie pracy przez Osoby zamieszczające ogłoszenia.
Do takich wyrażeń należy:
- stanowisko,
- branża,
- wymiar doświadczenia,
- znajomość języka,
- posiadane prawo jazdy.
Przykład
E-mail:
Temat: Odpowiedź na ofertę 46/3
Treść:
Szanowni Państwo,
Jestem menagerem z 2-letnim zawodowym doświadczeniem, poszukującym pracy w branży marketingowej. Posiadam oczekiwany poziom znajomości języka angielskiego i spełniam wszystkie podane w ogłoszeniu wymagania. Uprzejmie proszę o rozważenie mojej kandydatury. W załączniku przedstawiam moje CV i List Motywacyjny.
Z poważaniem,
Jan Nowak
-
-
DLA KANDYDATA
- Co można zrobić po rozmowie rekrutacyjnej?
- Co powinno zawierać tradycyjne CV?
- CV - kompetencyjne czy chronologiczne?
- CV - kreatywne czy tradycyjne?
- Jaka jest optymalna długość CV?
- Jakie pytania zadawać rekrutowi podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
- Jak prawidłowo napisać maila z odpowiedzią na ofertę pracy?
- Jak rozmawiać o zarobkach?
- Jak zaskoczyć pracodawcę?
- O liście motywacyjnym słów kilka
- Rozmowa kwalifikacyjna - 1 wrażenie
- Trudne pytania rekrutacyjne – jak sobie z nimi radzić?
- DLA PRACODAWCY
-
DLA KANDYDATA
Korzyści z internetowej rekrutacji pracowników:
- dostęp do systemu niezależnie od miejsca w którym się znajdujesz,
- łatwe i szybkie dodawanie ofert,
- dopasowanie kandydatów do wymagań na dane stanowisko,
- zarządzanie aplikacjami w jednym miejscu,
- tworzenie rozbudowanego i wiarygodnego dla pracodawcy profilu kandydata.
Jak działa system rekrutacji E-kandydat
E-Kandydat to innowacyjny system rekrutacji online dla pracodawców i pracowników. Umożliwia proste i kompleksowe zarządzanie całym procesem rekrutacji.
Innowacyjność narzędzia polega na możliwości dopasowania kandydatów do ofert, biorąc pod uwagę ich realne, a nie tylko deklarowane, umiejętności językowe oraz analizując wyniki testów preferencji zawodowych i osobowościowych.