Na czym polega Assessment center?
Jedną z najbardziej złożonych i wszechstronnych metod rekrutacji zalicza się assessment center. To taka metoda rekrutacji, która wyłania z przyszłego pracownika prawdziwe kompetencje, zaangażowanie i umiejętności. Rekrutacja tą metodą jest uważana za najbardziej skuteczny sposób dopasowania pracownika do danego stanowiska.
Jak przebiega assessment center
Metoda ta wykorzystuje wiele metod oceny kandydatów. Oprócz rozmowy kwalifikacyjnej obejmuje także testy, w tym testy psychologiczne, gry zespołowe czy ćwiczenia symulacyjne. Różnorodność metod stosowanych w tego typu rekrutacji pozwala pracodawcy na wnikliwą ocenę danej osoby i idealne dopasowanie jej do danego stanowiska.
Kandydaci oceniani są przez wielu ludzi. Przy tej formie rekrutacji powołuje się grupę ekspertów, którzy będą oceniać poczynienia kandydata na poszczególnych etapach rekrutacji. By uniemożliwić subiektywną ocenę powinno być, co najmniej dwie osoby oceniającą, by za pomocą dyskusji mogły postawić obiektywną ocenę.
Co można przygotować na taką rekrutację
Testy osobowości – mają na celu sprawdzenie różnych umiejętności oraz predyspozycji osobowościowych na dane stanowisko. Testy te powinny zostać przeprowadzone zwłaszcza w momencie ubiegania się na stanowisko gdzie cechy osobowości odgrywają kluczowa rolę (np. pewność siebie i odporność na stres w przypadku negocjacji).
Testy na inteligencję – testy te przeprowadza się głównie dla kandydatów na stanowiska wymagające ścisłego i logicznego myślenia. Zbadanie procesów myślowych, umiejętności takich jak kojarzenie czy wyciąganie wniosków weryfikują właśnie takie testy.
Realne zadania – przy wykorzystaniu zadań, z jakimi kandydat będzie musiał się zmierzyć w przyszłej pracy można bardzo łatwo zweryfikować czy przyszły pracownik podawał prawdziwe informacje podczas swojej aplikacji. Może być to proste zadanie weryfikujące znajomość danego programu komputerowego lub krótka rozmowa np. w innym języku, którego znajomość kandydat zaznaczył w CV.
Ćwiczenia symulacyjne – mają na celu sprawdzenie poziomu kreatywnego myślenia przyszłego pracownika. Stworzenie warunków hipotetycznej sytuacji pozwoli na sprawdzenie u kandydata umiejętności wykorzystania posiadanej wiedzy w praktyce. Taką sytuacja może być spotkanie z klientem, negocjacje lub rozwiązanie problemu.
Metoda ta jest bardzo skuteczna, ale bardzo czasochłonna. Rekrutacja z wykorzystaniem tej metody może trwać nawet cały dzień. Jej skuteczność bierze się z tego, że w żaden sposób kandydat nie może przygotować się do tej rozmowy. Nie można traktować tej metody, jako dzień próbny. Jest to nadal element rekrutacji, który pozwala wyłonić prawdziwy charakter, umiejętności i inteligencję kandydata.
-
- DLA KANDYDATA
-
DLA PRACODAWCY
- Co to jest test czterech kolorów?
- Czy wymagana jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych kandyd
- Jak długo można przechowywać dane kandydatów do pracy?
- Jak prawidłowo skonstruować ofertę pracy?
- Jak znaleźć dobrego pracownika?
- Metoda rekrutacji „open house” - na czym polega i jak ją zastoso
- Na czym polega Assessment center?
- Szefologika, czyli logika szefowania
Korzyści z internetowej rekrutacji pracowników:
- dostęp do systemu niezależnie od miejsca w którym się znajdujesz,
- łatwe i szybkie dodawanie ofert,
- dopasowanie kandydatów do wymagań na dane stanowisko,
- zarządzanie aplikacjami w jednym miejscu,
- tworzenie rozbudowanego i wiarygodnego dla pracodawcy profilu kandydata.
Jak działa system rekrutacji E-kandydat
E-Kandydat to innowacyjny system rekrutacji online dla pracodawców i pracowników. Umożliwia proste i kompleksowe zarządzanie całym procesem rekrutacji.
Innowacyjność narzędzia polega na możliwości dopasowania kandydatów do ofert, biorąc pod uwagę ich realne, a nie tylko deklarowane, umiejętności językowe oraz analizując wyniki testów preferencji zawodowych i osobowościowych.